Twój koszyk jest pusty.
Drukuj

Proteiny

PROTEINY

Proteiny, czyli białka to podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów. Białka proste to duże cząsteczki, zbudowane z pojedynczych, połączonych ze sobą w łańcuchy „ogniw” zwanych aminokwasami.

Proteiny stosowane są w produktach kosmetycznych zarówno do pielęgnacji skóry i włosów.

Główna ich funkcja w kosmetyce to działanie nawilżające i zmiękczające, poza tym dzięki własnościom filmotwórczym i powinowactwu do keratyny odpowiadają między innymi za efekt napinający skórę - wykorzystywany w tzw. produktach o chwilowym działaniu liftingującym. Aminokwasy, głównie seryna są ponadto jednym ze składników NMF (natural moisturizing factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego występującego w warstwie rogowej naskórka, który to po części odpowiada za stopień nawilżenia skóry.

Większość protein stosowanych w preparatach kosmetycznych to produkty częściowej lub całkowitej hydrolizy białek naturalnych. Proces hydrolizy, czyli rozkładu pozwala uzyskać mniejsze cząsteczki białek o lepszym stopniu przyswajalności przez skórę i włosy. W zależności od stopnia hydrolizy, białka różnią się między sobą właściwościami nawilżającymi i stopniem zatrzymywania wody oraz zdolnościami tworzenia trwałego filmu ochronnego na skórze i włosach.

W przypadku włosów, hydrolizowane proteiny stosowane w odżywkach do włosów mają zdolność wnikania w drobne uszkodzenia włókna włosa na zasadzie tymczasowego cementu, który utrzymuje się do czasu następnego mycia, dzięki temu włosy stają się nawilżone i wygładzone. W tym wypadku efektywność reperującego działania protein na włosy nie zależy tyle od ich źródła, ile od stopnia hydrolizy i wielkości ich cząsteczek.

W kosmetyce zastosowanie znalazły głównie białka, które są naturalnymi składnikami skóry jak kolagen, elastyna i keratyna. Należy jednak pamiętać, że pomimo procesu hydrolizy cząsteczki tych białek nadal są zbyt duże, aby móc przenikać w głąb skóry właściwej, dlatego nie mają one wpływu na zwiększenie ilości naturalnego kolagenu czy elastyny w skórze.

Poza naturalnymi białkami skóry wykorzystuje się także białka mleka, jedwabiu oraz niektóre proteiny roślinne, na przykład z pszenicy, kukurydzy, groszku, soi. Nowością jest ekstensyna -białko otrzymywane z korzenia marchwii, którego skład aminokwasowy jest dość zbliżony do naturalnych białek skóry.Sortuj według:
Cena:  9.86 zł
Średnia ocena klientów:
4 stars
Suma głosów: 3

INCI: Aqua (Water); Hydrolyzed Extensin

Szczegóły produktu...
Cena:  6.77 zł
Średnia ocena klientów:
5 stars
Suma głosów: 16

INCI: Citric Acid; Sodium Hydroxide; Aqua (Water); Hydrolyzed Elastin; Propylene Glycol

Szczegóły produktu...
Cena:  5.26 zł
Średnia ocena klientów:
0 stars
Suma głosów: 0

Cena:  5.17 zł
Średnia ocena klientów:
5 stars
Suma głosów: 5

INCI: Water (Aqua); Hydrolyzed Silk

Szczegóły produktu...
Cena:  8.71 zł
Średnia ocena klientów:
5 stars
Suma głosów: 11

INCI: Aqua; Glycerin; Oryza Sativa Seed Protein; Phytic Acid; Oryza Sativa Extract

Szczegóły produktu...
Cena:  7.65 zł
Średnia ocena klientów:
0 stars
Suma głosów: 0

INCI:Hydrolyzed Keratin; Aqua (Water)

Szczegóły produktu...
Cena:  5.10 zł
Średnia ocena klientów:
5 stars
Suma głosów: 21

INCI: Aqua (Water); Hydrolyzed Oat Protein
Szczegóły produktu...
Cena:  5.87 zł
Średnia ocena klientów:
5 stars
Suma głosów: 4


  • «« Start
  • « Poprzednia
  • 1
  • Następna »
  • Koniec »»


Wyświetl #  
Wyniki 1 - 8 z 8